Satelitarna teledetekcja aktywna umożliwi nam badanie powierzchni ziemi w niemal każdych warunkach.  Dzieje się tak ponieważ w przeciwieństwie do metod pasywnych korzystających z promieniowania odbitego, mamy tu aktywne źródło generujące sygnał o dużych właściwościach penetrujących.

Różnice te można pokazać za pomocą prostego schematu:

 

http://chemia.wpt.kpswjg.pl/systemy_obrazowania/temat5/temat5.html

Teledetekcja aktywna polega na sygnale radarowym.  Mianowicie aparatura generuje sygnał, który kierowany jest na badaną powierzchnię następnie czujnik odbiera sygnał odbity.  Sygnałem nazywamy tu fale, której parametry są dokładnie określone, mianowicie znana jest długość fali, częstotliwość i jej polaryzacja.

I tu dochodzimy do największej zalety teledetekcji aktywnej mianowicie dzięki zastosowaniu generowanego przez siebie sygnału mikrofalowego jest ona niewrażliwa na zachmurzenie i brak światła słonecznego. Dzięki temu możemy otrzymywać pomiary w czasie zachmurzenia jak i w nocy. Niestety nie są to te same informacje, które uzyskujemy przy użyciu pasma widzialnego i podczerwonego. Za pomocą Sar możemy określić topografie terenu, typ pokrycia, zawartość wody w glebie i itp.

Poniżej przedstawiony zostały zakresy tak zwanych bandów wraz z ich głównymi zastosowaniami:

Nazwa Częstotliwość Zastosowanie
VHF 300 KHz – 300 MHz

Liście, penetracja ziemi,

biomasa

P-Band 300 MHz – 1 GHz

biomasa, wilgotność gleby,

penetracja

L-Band 1 GHz – 2 GHz rolnictwo, leśnictwo, wilgotność gleby
C-Band 4 GHz – 8 GHz Rolnictwo
X-band 8 GHz – 12 GHz

rolnictwo, ocean,

radar wysoko rozdzielczy

Ku-Band 14 GHz – 18 GHz glacjologia (pokrywa śnieżna)
http://chemia.wpt.kpswjg.pl/systemy_obrazowania/temat5/temat5.html

Podsumowując technologia teledetekcji aktywnej jest niezwykle przydanym narzędziem w wielu dziedzinach. Istnieją nawet opracowania wykorzystujące takie dane do odnajdywania szkód górniczych. 

W dziedzinie ochrony przyrody najważniejsza cechą tego typu obrazowana jest możliwość wykrywania wody w glebie. Pozwala nam to na dokładniejszy monitoring susz i na lepsze radzenia sobie z ich skutkami. Niestety aktualnie obrazowania tego typu maja na razie zbyt dużą rozdzielczość przestrzenną, aby stosować je lokalnie. Na szczęście w najbliższej przyszłości ilość obrazowań teledetekcji aktywnej będzie się zwiększała gdyż istnieje coraz większe zapotrzebowanie na dane satelitarne, które nie będą zależne od pogody czy pory dnia. Aktualnie prowadzone są prace między innymi na wykrywaniu w czasie rzeczywistym statków na morzu za pomocą takich danych.

Grzegorz Puciul

Spec. ds. ochrony wód i gospodarki wodnej | teledetekcja