Bioróżnorodność i jej wpływ na biznes

Na tej stronie zbieramy oraz regularnie aktualizujemy kompleksową wiedzę z zakresu bioróżnorodności. Naszym celem jest pomoc Twojej organizacji w spełnianiu wymogów formalnych, krajowych regulacji oraz oczekiwań instytucji finansujących, które nakładają wymóg odpowiedzialnego rozwoju biznesowego.

Ponadto, wspieramy Twoją firmę w efektywnym funkcjonowaniu, dążąc do zminimalizowania negatywnego wpływu na populacje zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

O co chodzi z tą bioróżnorodnością? 

Niezależnie od tego, czy dopiero zastanawiasz się jaki wpływ ma Twoja organizacja na bioróżnorodność, bądź planujesz strategię czy szukasz konkretnych metod zmniejszania jej wpływu na środowisko naturalne – dysponujemy wiedzą, którą możemy Cię wesprzeć na każdym etapie tego procesu.

Znaczenie ekosystemów i analiza wpływu na bioróżnorodność w sektorze farmaceutycznym.
Pojęcie bioróżnorodności, jej rola i znaczenie. Dlaczego jest tak ważna i jak zmniejszać na nią wpływ?
Dobrze przygotowany i wdrożony Plan Zarządzania Bioróżnorodnością wpływa pozytywnie na postrzeganie inwestycji, a czasem może ją nawet zwiększyć bioróżnorodność.
Pełne zrozumienie zależności między bioróżnorodnością a działalnością biznesu wymaga wszechstronnego podejścia oraz analizy różnych oddziaływań.
Świadomość konieczności podjęcia działań w zakresie zatrzymania spadku bioróżnorodności bądź jej zwiększenia rośnie wśród inwestorów oraz instytucji finansujących.

Przypadki biznesowe, czyli bioróżnorodność w firmach

Historie firm i inwestorów, którzy skutecznie uwzględnili plany dotyczące bioróżnorodności w swoich strategiach rozwoju – przykłady.

Weź udział w webinarze:

Jak zatrzymać negatywny wpływ organizacji na bioróżnorodność i zadbać o swoje łańcuchy dostaw w 2024 [zgodne z UE]

Brzmi interesująco? Planowany termin szkolenia to pierwszy kwartał 2024, poinformujemy Cię jeżeli zostawisz nam swój adres e-mail.

Jak bioróżnorodność wpływa na biznes?

Coraz więcej firm z różnych sektorów zdaje sobie sprawę z konkretnego wpływu bioróżnorodności na ich funkcjonowanie. Sprawdź jaką przewagę możesz zyskać posiadając wiedzę o wpływie bioróżnorodności w Twojej branży.

Odnawialne źródła energii (OZE), fotowoltaika i wiatraki

W ostatniej dekadzie energia z OZE stała się jednym z kluczowych filarów transformacji energetycznej, dekarbonizacji i realizacji celów klimatycznych. Z tych powodów, rozwój inwestycji wiatrowych w kolejnych latach będzie stanowił wyzwanie na poziomie lokalnym “wpasowania” rozwiązań w środowisko naturalne.

Przemysł drzewno-papierniczy i branża meblarska.

Bioróżnorodność może dotyczyć między innymi procesów, tworzonych produktów, jak i samych opakowań. W tej branży związana jest w dużej mierze z kontrolą pozyskania drewna w lasach, wykorzystaniem drewna egzotycznego czy wykorzystaniem wody w procesach produkcyjnych. 

Branża farmaceutyczna, kosmetyczna i chemiczna

Wykorzystując rośliny i surowce mineralne z terenów przyrodniczych branże stają się mocno uzależnione od bioróżnorodności. Pustynnienie oraz objęcie ochroną pewnych gatunków może zmniejszyć dostępność niektórych roślin. Pojawiają się ryzyka w zakresie składowania niebezpiecznych odpadów. 

Biznes elektroniczny

Materiały do produkcji elektroniki pochodzą z kopalni, które negatywnie wpływają na bioróżnorodność. Nowe ograniczenia mogą zauważalnie zwiększyć koszty Twojego nowego biznesu lub nawet całkowicie go zablokować. 

Biznes spożywczy

Osuszanie bagien pod uprawy trzciny cukrowej to tylko jeden z wielu problemów. Uprawy roślin, wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, niszczą nie tylko glebę, ale także organizmy wodne i morskie. Część upraw już jest objeta certyfikacjami, a nowe uregulowania pojawia się w niedalekiej przyszłości.

Inna branża?

Działasz w branży budowlanej, automotive, tekstyliach? Zastanawiasz się jaki wpływ ma Twoja specyficzna branża – daj znać, zweryfikujemy Twój wpływ – specjalnie dla Ciebie.

Sprawdź samodzielnie, czy Twoja organizacja dotyka tematu bioróżnorodności.

Skorzystaj z naszego narzędzia, które pozwoli Ci w ciągu 5 minut ustalić gdzie istnieją miejsca styku Twojej organizacji z Bioróżnorodnością.

Przydatne narzędzia

Sprawdź i wykorzystaj nasze narzędzia i wskazówki. Zaplanuj aktywności minimalizujące wpływ na bioróżnorodność w swojej firmie i inwestycjach:

Zweryfikuj czy Twoja firma działa na obszarze chronionym.

Sprawdź czy Twoja organizacja, jej budynki, fabryki lub zasoby wykorzystują przestrzeń w obszarze chronionym.

Narzędzie do raportowania [w przygotowaniu]

Samodzielnie opracuj wstępne informacje pod raporty formalne, państwowe lub oczekiwania jednostek finansujących.

Potrzebujesz wsparcia w Twojej firmie? Poznaj usługi z obszarów bioróżnorodności:

W ramach usług w Ansee wiele z nich realizujemy na styku z tematem bioróżnorodności, oto niektóre z nich:

Przygotuj z nami matrycę istotności

Zidentyfikuj elementy działalności firmy w łańcuchu dostaw i operacji, z kluczowym wpływem na bioróżnorodność i wiążące się z największymi ryzykami funkcjonowania operacji firmy.

Przygotuj z nami strategię bioróżnorodności swojej firmy

Zaplanuj działania minimalizujące wpływ funkcjonowania firmy na bioróżnorodność oraz zminimalizuj ryzyka z tego wynikające.

Oceń zależność swojej firmy od bioróżnorodności

Przeanalizuj z nami jak bardzo Twoja firma jest uzależniona od bioróżnorodności.

Przygotuj z nami Plan Zarządzania Bioróżnorodnością

Opracuj plan zarządzania konkretną lokalizacją, bądź przedsięwzięciem, w sposób minimalizujący oddziaływania i zwiększający bioróżnorodność w jego obrębie.

Przygotuj z nami działania offsetowe

Jeżeli Twoja firma oddziałuje negatywnie na bioróżnorodność i nie możesz tego powstrzymać, zaplanujmy działania kompensujące.

Przygotuj się na raportowanie ESG w zakresie bioróżnorodności

Przygotuj z nami wskaźniki do raportu ESG oraz oceń je, między innymi z wykorzystaniem metody LEAP.

Śledzimy zmiany dotyczące Bioróżnorodności dla Ciebie

Zapisz się do newslettera i otrzymuj cykliczny wyciąg najważniejszych informacji.